Hånd og Ånd keramik

undefined

 

Keramik for unge i alderen 18-35 år.

 

Vi ved, at vores nervesystem falder til ro, at symptomer på stress, angst og depression dæmpes, og at vores trivsel forbedres, når vi er kreative og arbejder med vores hænder. 

 

Er du i en periode i livet, der byder på udfordringer, og kunne du have brug for et pusterum i hverdagen har du mulighed for at være med i et keramik-forløb arrangeret af de fire kirker i Vanløse. Her kan du sammen med andre unge skabe noget kreativt og konkret med hænderne.

 

Keramiker Malene Gowry står for holdene. Vi arbejder i ler – og det er gratis – men ønsker man at få sine kreationer brændt og glaseret, er der en egenbetaling. 

 

Pris: Det er gratis at deltage. 

 

Varighed: Start uge 35 slut uge 44 (der er ikke undervisning i uge 42)

 

Holdstørrelse: Max. ti personer 

 

Du kan vælge mellem to hold: Formiddagsholdet Mandage kl. 10-13. Første gang d. 25. august. Aftenholdet tirsdage kl. 17.30-20.30. Første gang d. 26. august.

 

Information og tilmelding sognepræst Camilla Diderichsen telefon 29256815 eller e-mail csd@km.dk 

Adventskirken Sallingvej 90 2720 Vanløse